-
Masaż – rodzaje, właściwości i korzyści dla zdrowia
Masaż Poznań to jedna z najstarszych form terapii, której korzyści zdrowotne są znane od tysiącleci. Od czasów starożytnych cywilizacji, takich jak Egipt, Grecja czy Chiny, masaż był stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, od bólu po zmniejszenie stresu. Dziś, w nowoczesnej medycynie, masaż pozostaje istotnym narzędziem wspomagającym regenerację, poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Istnieje wiele rodzajów masaży, a każdy z nich ma inne właściwości i zastosowania, w zależności od potrzeb pacjenta. Masaż – właściwości Masaż ma szereg pozytywnych efektów dla zdrowia, które mogą obejmować poprawę krążenia, redukcję napięcia mięśniowego, relaksację, a także wspomaganie układu limfatycznego. W zależności od techniki, może działać na poziomie fizycznym, emocjonalnym, a nawet psychicznym. Jednym z najważniejszych…
-
Masaż sportowy – kluczowy element regeneracji i prewencji kontuzji
Masaż sportowy Poznań to jedna z najskuteczniejszych metod wspomagających regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym oraz prewencję kontuzji. Choć kojarzy się głównie z profesjonalnymi sportowcami, zyskuje również coraz większą popularność wśród osób aktywnych fizycznie, niezależnie od poziomu zaawansowania. Dzięki odpowiednim technikom, masaż sportowy może przyspieszyć proces regeneracji mięśni, poprawić ich elastyczność, a także zmniejszyć ryzyko urazów. Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika. Czym jest masaż sportowy? Masaż sportowy to specjalistyczna forma masażu, która jest dostosowana do potrzeb osób uprawiających sport. Jego celem jest nie tylko relaksacja mięśni, ale także ich przygotowanie do…
-
Skuteczne sposoby na ból krzyża
Ból krzyża może przydarzyć się każdemu. Co wtedy robić? Dzwonić do masażysty? Jest to jedna z możliwości, jednak są sposoby aby poradzić sobie samemu. Warto znać skuteczne sposoby na ból krzyża czy inaczej – ból dolnej (lędźwiowej) części kręgosłupa. Przynoszą one szybką ulgę w krótkim czasie i można stosować je samemu. Wystarczy kilka prostych i skutecznych ćwiczeń, aby odczuć ulgę. Do wykonania ćwiczeń potrzebujemy jedynie kawałka podłogi oraz drążka. 1. Swobodny zwis na drążku. Dzięki temu ćwiczeniu, rozciągamy i rozluźniamy cały kręgosłup. Ważne jest to, aby nie napinać pleców, tylko dosłownie luźno wisieć. Można dołożyć delikatne skręt na boki, kiedy nogi są ugięte w kolanach. 2. Leżenie w łóżku z nogami powyżej…
-
Stosowanie masażu. Kiedy wolno?
Stosowanie masażu wyznacza nam lekarz prowadzący i nasz organizm. Kiedy powinniśmy udać się na masaż? Wszystko zależy od chęci i podejścia osoby której dokucza ból lub zmęczenie. Jednak czy zawsze wolno stosować masaż? Raczej nie. Każda osoba odbiera masaż indywidualnie, czyli jednego boli silny ucisk a innego zaledwie dotknięcie. Dlatego tak ważny jest kontakt podczas masażu z klientem – wtedy osoba masowana na bieżąco informuje masażystę, co i w jakim momencie zaczyna boleć. Są to bardzo cenne informacje które pomagają wykonać zabieg skutecznie. Istnieją ogólnie wyznaczone wskazania i przeciwwskazania do wykonania masażu. Wskazania (najważniejsze): Oczywiście są też choroby oraz stany zdrowotne, które kategorycznie zabraniają stosowania masażu z tego względu, że…
-
Działanie masażu na naszych organizm
Czyli co tak naprawdę się dzieje w momencie zabiegu z naszym ciałem. Zacznijmy od tego, że działanie masażu jest zarówno lokalnie (miejscowe) jak również ogólne (centralne). Oczywiste jest to, że najbardziej odczuwalny jest w miejscach masowanych, jednak bardzo duże znaczenie na regenerację organizmu ma działanie ogólne. Poprzez rozluźnianie, działamy relaksująco na skórę, tkanki, mięśnie oraz powięzi i narządy wewnętrzne. Jednak to nie wszystko, ponieważ dzięki oddziaływaniu na układ krwionośny oraz (chcąc nie chcąc) na system kranialny (inaczej płyn mózgowo-rdzeniowy), usprawniamy całe ciało które oczyszcza się z toksyn, normuje ciśnienie i przepływ krwi oraz dotlenia wszystkie narządy. Dlatego czasem po masażu możemy nawet odczuć zwiększenie temperatury ciała. Następną kwestią, jest oddziaływanie na wszystkie…
-
Częsty ból głowy w pracy
Coraz większej ilości osób doskwiera nagły ból głowy. Jest to związane z dużą ilością pracy przed ekranem oraz ze stresem i zmęczeniem. Ale jak sobie z tym radzić? Najprostszym sposobem i zarazem bardzo skutecznym jest po prostu odejście od komputera czy biurka na krótki spacer. Chodzi o odpoczynek po pierwsze dla oczu, bo drugie dla karku. Ale właściwie dlaczego pojawia się ból głowy? Wszystko zaczyna się od napięcia mięśni, tzw. „kapturów”, które biegną wzdłuż szyi i konczą się na przedniej części czaszki. Napięcie tych mięśni (spowodowane m.in. pracą, stresem lub wysiłkiem), powoduje ściąganie całej głowy w tył a to z kolei jest odczuwalne jako ból głowy. Co z tym możemy…
-
Igły sosnowe – najlepsza herbatka na jesień/zimę
Chcecie uodpornić swój organizm na przykre infekcje i przeziębienia? Najlepszym sposobem są igły sosnowe. Jest to o tyle wygodne, że każdy ma dostęp do sosny i nie ma zbyt dużo zachodu z przygotowaniem herbatki lub wywaru. Igły sosnowe to bogate źródło witaminy C Igliwie sosny zawiera w sobie bardzo dużą ilość witaminy C, która chroni oraz leczy organizm, jeśli chodzi o przeziębienia oraz, co najważniejsze zakwasza żołądek. Dzięki odpowiednio zakwaszonemu żołądkowi, cały proces trawienia przebiega poprawnie. Jest to ważne, kiedy nasz organizm potrzebuje sporej ochrony przed wirusami, infekcjami, przeziębieniami i innym tego typu paskudztwom. Ponadto igliwie ma działanie antymutagenne oraz przeciwutleniające, co zostało potwierdzone naukowo. Jeśli chodzi o inhalacje, sosna…
-
Krzesło biurowe – na co zwrócić uwagę
Jakie krzesło biurowe wybrać? Większość ludzi nie zwraca uwagi na to, jakie krzesło biurowe ma w pracy. Godziny spędzane w pracy przed komputerem wiążą się z tym, że po jakimś czasie odczuwamy ból w plecach. Tak naprawdę głównym powodem tych dolegliwości, jest nieodpowiedni dobór krzesło. Jest kilka istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę, aby zadbać o zdrowe plecy i komfort w miejscu pracy. Przede wszystkim, siedzisko – chodzi tu konkretnie o brzeg, na którym opierają się uda. Nie może być zbyt twardy czy ostry – chodzi o to, aby nie utrudniał przepływu krwi w kończynach dolnych, które i tak nie mają lekko (praca siedząca, podróż również w pozycji siedzącej,…
-
Sposób na jesienne przeziębienie
Czy na przeziębienie zawsze trzeba brać garść tabletek i leków? Czy są może inne sposoby zwalczania infekcji? Okazuje się, że tak. Istnieją dużo prostsze metody, aby doprowadzić się do zdrowia, nawet jesienną porą. Jesienne przeziębienie – jak tego uniknąć? Rozpoczęła się pora roku, podczas której przetacza się ogromna fala wszelkiego rodzaju infekcji, wirusów oraz innych bakterii które powodują katar, gorączkę i ogólne osłabienie organizmu. Warto poznać sposoby, które są proste i należą do najskuteczniejszych metod zarówno zwiększenia odporności organizmu, oraz zwalczania objawów i źródła infekcji czy przeziębienia. Zaczniemy od starych i sprawdzonych metod, które szybko zwalczają przeziębienie oraz wszelkiego rodzaju infekcje i wirusy. Babcie i dziadkowie, znają sprawdzone sposoby, które…
-
Czas masażu w teorii i w praktyce
Jak długo trwa masaż Poznań – jest to pytanie, które nurtuje dużą liczbę osób, bo tak naprawdę ile wynosi czas masażu? 20 minut? Godzina? A może dłużej? A co jeśli u danej osoby masaż trwa 1,5 godziny a u kogoś innego 30 minut w przypadku masażu tej samej partii ciała? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi – czas masażu jest indywidualnie dobierany do klienta. Owszem, są ogólnie przyjęte normy, ale są to standardy dopasowane czysto teoretycznie do techniki, którą dany masażysta opracował. Jeżeli ktoś np. wykonuje masaż pleców, tylko techniką klasyczną i według wskazówek zawartych w podręczniku, wtedy można założyć, że taki masaż zajmie około 30 minut. Tylko pojawia się…