Uncategorized

Skuteczne sposoby na ból krzyża

Ból krzyża może przydarzyć się każdemu. Co wtedy robić? Dzwonić do masażysty? Jest to jedna z możliwości, jednak są sposoby aby poradzić sobie samemu.

Warto znać skuteczne sposoby na ból krzyża czy inaczej – ból dolnej (lędźwiowej) części kręgosłupa. Przynoszą one szybką ulgę w krótkim czasie i można stosować je samemu. Wystarczy kilka prostych i skutecznych ćwiczeń, aby odczuć ulgę.

Do wykonania ćwiczeń  potrzebujemy jedynie kawałka podłogi oraz drążka.

1. Swobodny zwis na drążku.

Dzięki temu ćwiczeniu, rozciągamy i rozluźniamy cały kręgosłup. Ważne jest to, aby nie napinać pleców, tylko dosłownie luźno wisieć. Można dołożyć delikatne skręt na boki, kiedy nogi są ugięte w kolanach.

2. Leżenie w łóżku z nogami powyżej poziomu bioder.

Nie jest to konkretnie ćwiczenie, jednak jest niezbędne przy niwelowaniu dolegliwości bólowych krzyża. Chodzi o podłożenie zwiniętego ręcznika, wałka lub czegoś podobnego po kostki w czasie leżenia na plecach. Powoduje to automatycznie odciążenie i rozluźnienie mięśni w okolicy krzyża.

3. Skłony do przodu.

Stojąc w wyprostowanej pozycji, nie zginając kolan, staramy dotknąć swoich palców u stóp. Są to klasyczne skłony, znane z WF-u. Jednak są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o rozciąganie mięśni grzbietu oraz powięzi, które są przyczyną bólu.

Ciekawostką jest to, że ćwiczenia te pomagają również w przypadku zamian zwyrodnieniowych tzw. dysków między kręgowych. Ćwiczenia te wykonywane regularnie, pomagają również zapobiegać wystąpieniu tego typu dolegliwości.

Dodatkowo, można stosować maść rozgrzewającą, która pomoże mięśnie rozgrzać oraz rozluźnić.

Jednak najlepszym rozwiązaniem na ból krzyża jest basen lub po prostu pływanie w jeziorze/morzu. Woda całkowicie odciąża kręgosłup, więc jest to jedyny rodzaj treningu, kiedy plecy tak naprawdę odpoczywają.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! Specjalista Szymon Budnik, oferuje masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *